Logo Bett 1

Poduszki na każdą okazję

Poduszka wiskoelastyczna BODYGUARD® Maksymalna elastyczność i skuteczne odciążenie.
od 379,00 zł
Poduszka ergonomiczna BODYGUARD® Miękka pianka zapewnia skuteczną ulgę dla szyi.
385,00 zł
Poduszka półrolka BODYGUARD® Doskonałe podparcie od stóp do głów.
265,00 zł
Ortopedyczna poduszka kolanowa BODYGUARD® Idealna dla osób śpiących na boku.
265,00 zł
Poduszka przeciwżylakowa BODYGUARD® Relaks dla Twoich nóg.
385,00 zł

Materac i łóżko to nie wszystko. W wielu kulturach poduszka jest nierozerwalną częścią łóżka. Wybór poduszek jest ogromny, a znalezienie tej idealnej często graniczy z cudem. Poduszka powinna być przede wszystkim wygodna. Ale czy to wystarczy? Poduszka powinna ponadto odpowiednio podpierać naszą głowę i zapobiegać napięciu mięśni, ale może również przyczynić się do zredukowania chrapania.

Poduszka dla osób śpiących na boku

Wysokość poduszki powinna być dopasowana do szerokości Twoich ramion i możesz ją z łatwością zmierzyć w domu. Stojąc prosto oprzyj się ramieniem o ścianę i zmierz odległość między swoją głową i ścianą. Od wyniku odejmij 1 cm - to mniej więcej tyle, na ile Twoje ramiona "zanurzają" się w materacu.

Poduszka dla osób śpiących na plecach

Oprzyj się plecami o ścianę i patrz na wprost. Odległość pomiędzy ścianą a tyłem Twojej głowy to optymalna wysokość poduszki. Wybierając poduszkę zwróć uwagę na fakt, że powinny na niej leżeć tylko Twoja głowa i kark/szyja, ale już nie ramiona.

Wielkość poduszki

Na rynku znajdziemy poduszki różniące się wielkością i kształtem oraz przeznaczeniem. Najpopularniejszym w Polsce rozmiarem poduszki do spania jest 70 x 80 cm. Osobom śpiącym na boku często poleca się poduszki w rozmiarze 40 x 80 cm. Poduszki specjalne, takie jak półrolki, poduszki przeciwżylakowe czy kolanowe, często rządzą się swoimi własnymi prawami i są dostępne w niestandardowych rozmiarach. Jeśli chodzi o poduszki dla dzieci, to najczęściej spotykane rozmiary to 40 x 40 cm oraz 40 x 60 cm.

Zwykła poduszka

Większość ludzi śpi na poduszkach w rozmiarze 70 x 80 cm, które zapewniają nie tylko przyjemne uczucie, ale również wystarczająco dużo miejsca dla Twojej głowy. Taką poduszkę można dopasować do własnych potrzeb, po prostu ją zginając, składając lub częściowo podwijając.  Wielkość takiej poduszki może mieć również swoje wady - na takiej poduszce często oprócz naszej głowy spoczywają również nasze ramiona, co może prowadzić do zakrzywienia kręgosłupa podczas snu. To z kolei może powodować bóle ramion i karku. Taka pozycja w czasie snu (gdy ramiona nie zagłębiają się w materac), może prowadzić do zwiększenia stresu naszego ciała, wynikiem czego mogą być zaburzenia snu.

Poduszka podpierająca

Poduszka w rozmiarze 40 x 80 cm, czyli mniej więcej połowa poduszki standardowej, odpowiednio podpiera głowę oraz odcinek szyjny kręgosłupa, jednocześnie dając odpowiednią przestrzeń dla ramion. Umożliwia to również odprężenie muskulatury karku oraz ramion. Taki rozmiar poduszki jest polecany również ze względów ortopedycznych oraz fizjoterapeutycznych. Podobnie jak poduszki standardowe, również poduszki podpierające mogą być wypełnione różnymi materiałami. Niektóre z nich można również dopasować pod względem wysokości do własnych potrzeb, np. wyciągając lub dokładając część wypełnienia. Specjalnym rodzajem poduszki podpierającej jest poduszka ergonomiczna, której kształt odpowiednio podpiera kark i odcinek szyjny kręgosłupa.

Mała poduszka w dużej poszewce

Zestawy pościeli zawierają z reguły poszewki do poduszek w standardowych rozmiarach, np. 70 x 80 cm. Za duża poszewka na poduszce podpierającej w rozmiarze 40 x 80 cm może prowadzić do przesuwania się poduszki w poszewce i powodować dyskomfort w czasie snu. Rozwiązaniem tego problemu może być następująca "sztuczka":

  1. Powlecz poduszkę i zapnij poszewkę. 
  2. Chwyć niewypełnione rogi poszewki, zagnij je i włóż pomiędzy poduszkę i poszewkę, tworząc coś w rodzaju kieszeni.
  3. Obróć tak powleczoną poduszkę "kieszenią" do dołu, tak, aby otwór znalazł się od strony zagłówka łóżka - w ten sposób poduszka pozostanie na swoim miejscu w poszewce.

Poduszka na każdą okazję

Wydawać by się mogło, że poduszka służy nam tylko do spania. Jej zadaniem jest jednak zapewnienie wystarczającego podparcia głowy i szyi w celu odciążenia kręgów oraz mięśni, co w znaczący sposób przyczynia się do zwiększenia jakości snu. W zależności od pozycji podczas snu oraz osoby potrzebna jest inna poduszka, która nadaje się idealnie do tej a nie innej pozycji snu. Z tego względu rozróżniamy np. poduszki dla osób śpiących na brzuchu, na plecach lub na boku, żeby wymienić tylko te najważniejsze. W czasie snu niejednokrotnie obracamy się w łóżku, a to oznacza, że pozycja, w której zasypiamy, nie jest równoznaczna z pozycją podczas snu. Z tego też względu najbardziej przydatne są poduszki, które wspierają różne pozycje snu.

Poduszka dla osób śpiących na boku

Ponad połowa społeczeństwa woli spać na boku. Z tego też względu asortyment poduszek dla osób lubiących spać w takiej pozycji jest bardzo rozbudowany. Dla spokojnego snu ważnym jest to, by kręgosłup tworzył ciągłą, prostą linię. W tym celu potrzebujesz dobrego ergonomicznie materaca oraz poduszki, która odpowiednio podtrzymuje głowę. Ramiona nie powinny leżeć na poduszce. Osobom śpiącym na boku poleca się korzystanie z poduszek podłużnych zamiast wybierania dużych, standardowych poduszek w kształcie kwadratu. W przypadku spania na miękkim materacu zaleca się ponadto korzystanie z bardziej płaskiej poduszki, gdyż w tym przypadku ciało bardziej zagłębia się w materac.

Pod pojęciem poduszki do spania na boku kryją się poduszki w wielu rozmiarach i o wielu kształtach. Zapewniają one odpowiednią podporę nie tylko głowie i szyi, lecz również innym obszarom ciała, które są narażone na obciążenia podczas leżenia na boku: biodrom oraz kolanom. Poduszki pod kolana używa się na przykład podczas leżenia na boku w celu odciążenia bioder oraz rozluźnienia kolan i ud. Podłużne i wąskie poduszki do spania na boku w kształcie cyfry 7 lub w kształcie liter C oraz U zapewniają odpowiednie podparcie całego ciała. Taką poduszkę można podczas snu z łatwością objąć ramionami lub umieścić ją między nogami. Taka poduszka pomaga utrzymać odpowiednią pozycję kręgosłupa jednocześnie zapobiegając obracaniu się na brzuch w czasie snu.

Poduszki do spania na plecach

Co piąta osoba śpi w pozycji na wznak. Zaletą snu w tej pozycji jest rozluźnienie mięśni, więzadeł oraz powięzi. Wybór poduszki do spania na plecach jest jest stosunkowo łatwy. Do podparcia naturalnej krzywizny kręgosłupa w większości wypadków wystarczy płaska poduszka.

Poduszki do spania na brzuchu

Bardzo niewiele osób śpi na brzuchu. Pozycja ta jest często odradzana, ponieważ często prowadzi ona do nadmiernego skręcenia kręgów szyjnych. Poandto spanie w takiej pozycji może utrudniać oddychanie. W przypadku zbyt wysokiej poduszki kręgi szyjne ulegają nadmiernemu rozciągnięciu i istnieje ryzyko napięcia w okolicy szyi oraz ramion. Eksperci wątpią w zalety dostępnych na rynku poduszek dla osób śpiących na brzuchu. Śpiąc na brzuchu warto skorzystać z płaskiej, miękkiej podkładki lub całkowicie zrezygnować z poduszki.

Odpowiednie wypełnienie poduszki

Materiały wypełniające poduszki mają wpływ na komfort leżenia. Większość naturlanych i syntetycznych wypełnień do poduszek spełnia podstawowe wymagania stawiane poduszkom do spania. Są to w pierwszej kolejności oddychalność oraz odpowiednie podparcie. Poduszki piankowe, w tym z pianki visco, oferują wiele korzyści w zakresie trwałości, możliwości indywidualnego dopasowania oraz higieny, co jest szczególnie istotne szczególnie istotne dla alergików. Możliwość zmiany wysokości poduszki poprzez usunięcie lub dodanie materiału wypełniającego pomaga w prawidłowym dopasowaniu poduszki do indywidualnych potrzeb podparcia. W tym przypadku nie ma znaczenia, czy poduszka zawiera piankę visco, lateks lub włókna syntetyczne.

Pielęgnacja poduszki

Poranne otrzepywanie poduszek i regularne pranie poszewek zapewnia czyste i przyjemne środowisko do spania - i to tak naprawdę wszystko, czego potrzebujesz. Wypełnienia większości poduszek zazwyczaj nie można prać. Poduszki nadające się do prania w pralce często tracą na skutek prania oraz wirowania swoje właściwości podpierające oraz stabilność. Wadą jest również to, że schną one powoli, co w najgorszym przypadku może prowadzić do powstawania pleśni.