Za kulisami: Historia BODYGUARD®

Buntownik cenowy przeciwko kartelowi materacowemu

Na początku mamy puste mieszkanie. Adam Szpyt ukończył studia. Czas na prawdziwe meble. Na początek ma to być nowy materac. Produkt markowy. Raczej drogi. Najlepiej komfortowy. To może być wykonalne. Jednak Adam Szpyt wylądował w dżungli sprężyn kieszeniowych i pianki NASA. Każdy fachowy sprzedawca opowiadał mu coś innego. Ceny: skaczące, zagmatwane, niemożliwe do wyjaśnienia przez materiał i produkcję. Markowe materace seryjnie nie zdają testów organizowanych przez magazyny testowe. Adam Szpyt czuje się pozostawiony sam sobie. Decyduje się uporządkować rynek materaców. I to dokładnie.

bett1.de – internetowa walka z kartelem materacowym

Droga wiedzie Adama Szpyta do Internetu. W 2004 roku zakłada w Niemczech firmę bett1.de zajmującą się sprzedażą łóżek bezpośrednio przez internet. I osiąga sukces! Producenci akceptują drogę sprzedaży, a konsumenci korzystną cenowo ofertę. Jednak już w krótkim czasie pojawiają się problemy. Pierwsi producenci materaców pukają bez zapowiedzi do drzwi Adama Szpyta. Ich żądanie: Adam Szpyt mógłby zwiększyć ceny sprzedaży. Młody założyciel firmy odmawia – i w zamian za to otrzymuje swój towar w stanie zabrudzonym, z opóźnieniem lub wcale.

Witamy w bagnie branży materaców

Adam Szpyt zaczyna przeglądać podejrzane mechanizmy rynku materacowego – rynku praktycznie bez konkurencji, rządzonego przez niepisane prawa karteli. Prawa, które Adam Szpyt narusza, gdy tylko oferuje materace w uczciwie skalkulowanych cenach. Mimo to podejmuje się tego. Lub, dodając: właśnie dlatego. Dzięki temu Adam Szpyt staje się konkurencją dla stowarzyszeń sprzedawców i dystrybutorów. Ci grożą buntownikowi wyłączeniem z łańcucha sprzedaży.

Nielegalne zmowy cenowe: Urząd kartelowy bada sprawę Adama Szpyta

Ten mimo wszystko nie kapituluje. Aby dalej otrzymywać dostawy, zakłada kolejne firmy. Adam Szpyt nigdy nie odbiega od zasady wolnego rynku. Gdy sprzedawcy całkowicie wstrzymują swoje dostawy, wnosi zażalenie do urzędu kartelowego, które zostaje pozytywnie rozpatrzone. Urząd nakłada na wielu producentów materacy kary w wysokości ponad 27 mln euro z powodu nielegalnych zmów cenowych.

Naprawdę dobrze: Materac BODYGUARD® wygrywa test materaców

Dla bett1.de orzeczenie kary grzywny z oddźwiękiem. Adam Szpyt decyduje się w przyszłości oferować tylko jeden materac: opracowany przez niego Materac antykartelowy BODYGUARD®. Całkowita eliminacja zmów cenowych pozwoliła mu ugruntować materac na rynku w wyjątkowo uczciwej cenie. Jednak BODYGUARD® nie jest wyłącznie korzystny cenowo, jest też dobry. Po raz pierwszy potwierdziła to niemiecka fundacja Stiftung Warentest w lipcu 2015 roku. W „teście” 7/2015 średnio twardy materac BODYGUARD® w rozmiarze 90 x 200 cm uzyskał doskonały wynik. W październiku 2018 roku fundacja Stiftung Warentest ponownie przetestowała materace, które wypadły najlepiej w testach w ciągu ostatnich 10 lat. Tym razem materac BODYGUARD® ponownie uzyskał najlepszą ocenę 1,7 („test” 10/2018 - przetestowany model: 90 x 200 cm, średnio twardy). Adam Szpyt sprzedaje dziś takze inne artykuły zapewniające idealny komfort leżenia – i w ten sposób wprowadza na rynek unikatową ofertę niemającą konkurencji.