logo Bett1 infoportal-titre.svg
facebook instagram
Infoportal >Poradnik

Składanie prześcieradła z gumką – raz, a porządnie

składanie prześcieradła - prześcieradła w szafce

Składanie prześcieradła nie jest tak skomplikowane, jakby to mogło się wydawać. Elastyczna gumka w obszyciu, która utrzymuje prześcieradło na materacu, utrudnia jednocześnie jego składanie. Pokażemy Ci, że mimo wszystko jest to dziecinnie proste.

Składanie prześcieradła bez zagnieceń i zmarszczek

Gumka na brzegach prześcieradła nie tylko ściśle przylega do materaca, ale także ułatwia zakładanie. Co więcej, dopasowane i elastyczne prześcieradła nadają się jednocześnie do kilku rozmiarów materacy, a dzięki gumkom napinającym prześcieradło możesz zapomnieć fałdach.

zrolowane prześcieradło
Do prześcieradła

Jeśli jednak chodzi o składanie prześcieradła, gumka powoduje wiele frustracji. Podczas gdy klasyczne prześcieradło bez gumki daje się łatwo złożyć, złożenie prześcieradła z gumką wydaje się wręcz niemożliwe. Pokażemy Ci krok po kroku, jak to zrobić.

Składanie prześcieradła: Krok 1 – Przygotowanie

Kobieta trzyma w rękach rogi prześcieradła. Obok zdjęcie prześcieradła, które leży na stole.

Rozłóż prześcieradło wewnętrzną stroną do góry na wystarczająco dużej i płaskiej powierzchni, takiej jak np. stół. Rogi są odwrócone prawą stroną na zewnątrz.

Składanie prześcieradła: Krok 2 – Sztuczka z rogami

Po lewej stronie kobieta trzyma rogi prześcieradła i wkłada je w przeciwległe rogi tego samego prześcieradła.

Chwyć dwa rogi, obróć je na lewą stronę i wsuń w przeciwległe rogi prześcieradła. W ten sposób łatwo złożysz prześcieradło na pół. Trzymając dłonie w obu rogach, delikatnie zaciśnij lub potrząśnij prześcieradłem, tak by obydwie warstwy materiału leżały na sobie bez zagnieceń.

Składanie prześcieradła: Krok 3 – Formowanie prostokąta

Kobieta składa prześcieradło na pół na kształt prostokąta.

Masz teraz przed sobą coś na kształt prostokąta. Obszycie tworzy na nim łuk. Złóż lewą i prawą krawędź do wewnątrz, aby utworzyć prostokąt o prostych krawędziach. Rozciągnij lub wygładź krawędzie.

Składanie prześcieradła: Krok 4 – Porządnie złożone

Kolejne kroki przy składaniu prześcieradła. Po prawej prześcieradło leży złożone na stole.

Dalej możesz już składać prześcieradło w zwykły sposób. W zależności od pożądanego rozmiaru docelowego, złóż je kilka razy. W rezultacie otrzymasz prześcieradło złożone bez zagnieceń, w formie prostokąta.

Składanie prześcieradła – Instrukcja video

Przy odrobinie praktyki, każdy może złożyć prześcieradło. W poniższym video pokazujemy, jak zrobić to szybko i bez problemu.

Ciekawostka
W 1977 roku portugalski kupiec Mário Marques udał się w interesach do Szwecji. Po randce ze Szwedką, odkrył ze zdumieniem, że prześcieradło na hotelowym łóżku w dalszym ciągu było wolne od zmarszczek i zagnieceń. Zajrzał pod materac i odkrył sekret: od spodu prześcieradło było ciasno związane wstążkami. Spodobało się to Marquesowi, ale odwracanie materaca w celu zawiązania prześcieradła było dla niego zbyt uciążliwe. Po powrocie do Portugalii zaczął eksperymentować i po krótkim czasie stworzył pierwsze prześcieradło z gumką. Wynalazek Mário Marquesa uczynił go multimilionerem i ułatwił wielu osobom ścielenie łóżek.
Niemniej jednak, nawet ponad 40 lat od wynalezienia tych prześcieradeł, są one bardzo rzadko spotykane na łóżkach hotelowych. Powód: prześcieradła z gumką są trudne w prasowaniu i składaniu maszynowym. Są one coraz częściej spotykane w prywatnych gospodarstwach domowych.

zrolowane prześcieradło
Kup prześcieradło

Suszenie prześcieradła

Gumka w obszyciu prześcieradła utrudnia nie tylko składanie, ale również jego suszenie. Powoduje ona ponadto powstawanie zmarszczek wzdłuż brzegu i na rogach prześcieradła. Cyrkulacja powietrza w tych obszarach jest niewystarczająca, a tkanina bardzo powoli uwalnia wilgoć. Aby przyspieszyć suszenie takiego prześcieradła, najlepiej jest je rozłożyć lub rozciągnąć, zwłaszcza w rogach. Rozkładając prześcieradło na stojącej suszarce nie pozostanie nam jednak miejsce na pozostałe pranie. Nie musisz sobie zawracać tym głowy, jeśli masz w domu suszarkę bębnową. Jeśli jej nie posiadasz, to mamy dla Ciebie kilka pomysłów, jak zrobić to szybko i efektywnie.

Suszenie prześcieradła – sztuczka z krzesłami

Prześcieradło rozwieszone na 4 krzesłach ustawionych w prostokąt.

Potrzebne będą Ci cztery krzesła ustawione w prostokąt. Rozciągnij prześcieradło tak, by każdy jego róg znalazł się na osobnym krześle. Zapobiegnie to ściąganiu rogów przez gumkę i przyspieszy jego schnięcie. W przypadku małych prześcieradeł wystarczą Ci dwa krzesła. W przypadku krzeseł drewnianych należy zachować ostrożność, gdyż wilgoć z prześcieradła może spowodować ich uszkodzenie. Z tego też względu polecamy używanie krzeseł z tworzywa sztucznego, metalu lub zabezpieczonego, lakierowanego drewna.

Suszenie prześcieradła – sztuczka z wieszakami

Prześcieradło suszy się powieszone na wieszakach

Żeby szybko wysuszyć prześcieradło, można je również rozwiesić na dwóch wieszakach. Wąskie boki prześcieradła umieszczamy na ich krawędziach. Jeśli prześcieradło jest za duże, można umocować je przy pomocy klamerek. Następnie zawieś wieszaki z prześcieradłem na sznurku do prania i rozsuń je, aby zapewnić lepszą cyrkulację powietrza. Miejsce pomiędzy wieszakami możesz wykorzystać np. na suszenie bielizny.

Lifehack – Prześcieradło z gumką jako koc plażowy z ochroną przed piaskiem

Prześciradło z gumką użyte na plaży jako koc/niski parawan. Obok stoi parasol przeciwsłoneczny, na prześciradle oraz obok niego leżą różne zabawki i akcesoria.

Piasek na kocu plażowym przeszkadza wielu osobom, szczególnie, gdy korzystamy z kremu do opalania. Małe ziarenka przyklejają się do naszej skóry, niejednokrotnie prowadząc do niechcianego peelingu. Zapobiec temu może prześcieradło z gumką. Rozłóż je na ziemi górną stroną do dołu. Następnie rozciągnij prześcieradło, umieszczając w każdym z czterech rogów torbę, książki lub inne przedmioty, które je przytrzymają. Krawędzie, które normalnie są owinięte wokół materaca, teraz stoją jak ściana. Zapobiega to przedostawaniu się piasku na koc przez wiatr lub podczas chodzenia. Może to stanowić nawet coś na wzór niskiego parawanu i chronić przed niechcianymi spojrzeniami.

Możesz być zainteresowany: