logo Bett1 infoportal-titre.svg
facebook instagram
Infoportal >Poradnik

Pranie prześcieradła z gumką

Prześcieradło z gumką leży we wnętrzu bębna pralki

Chcesz wyprać prześcieradło i nie wiesz jak to zrobić? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość: pranie prześcieradła z gumką jest w rzeczywistości dość łatwe, jeśli zastosujesz się do kilku drobiazgów. Najprostszym elementem jest sam cykl prania. Dzięki prostym sztuczkom możesz zapobiec sytuacji, w której prześcieradło po raz kolejny popląta się z resztą prania.

Jak często należy prać prześcieradła?

Widok na część łóżka z pomiętoloną pościelą i dwoma poduszkami.

W pościeli spędzamy prawie jedną trzecią naszego życia. Każdej nocy nasze ciało uwalnia około pół litra potu, który jest wchłaniany przez prześcieradło i pościel. Ponadto podczas snu złuszcza się naskórek, który jest idealnym pokarmem dla roztoczy kurzu domowego. Te w gruncie rzeczy nieszkodliwe pajęczaki mogą wywoływać poważne reakcje u alergików. Ze względów zdrowotnych zaleca się pranie pościeli i prześcieradeł co dwa do trzech tygodni, a latem nawet częściej. Osoby cierpiące na alergię powinny prać pościel i prześcieradła nawet raz w tygodniu.

Jak prawidłowo prać prześcieradła?

Pranie prześcieradeł nie jest trudne i zależy od materiału, z którego jest wykonane. Ważne jest, aby można je było prać w wysokich temperaturach. Większość prywatnych gospodarstw domowych używa prześcieradeł wykonanych z dżerseju, który jest mieszanką bawełny z niewielkią ilością elastanu, dzięki czemu można je łatwo naciągnąć na materac. Poza tym takie produkty są przyjemne w dotyku, oddychające i dobrze tolerowane przez alergików. Prześcieradło Jersey z gumką BODYGUARD® jest łatwe w pielęgnacji i może być prane w temperaturze 60 °C w każdej standardowej pralce, dzięki czemu z łatwością pozbędziesz się zarazków i roztoczy kurzu.

Zrolowane prześcieradło z gumką

Jeśli masz alergię, możesz alternatywnie użyć prześcieradeł z mikrofibry, ale upewnij się, że można je prać w temperaturze 60°C. Aby zapewnić trwałość tkanin i najlepsze rezultaty prania, należy bezwzględnie przestrzegać instrukcji pielęgnacji.

Pranie prześcieradła z gumką: przeładowana pralka

Osoba wyciąga z pralki poplątane pranie

Pewnie znasz to z doświadczenia: wkładasz do pralki jak najwięcej prania, by nie musieć prać dwa razy. W bębnie ląduje więc prześcieradło, a do tego skarpetki, bielizna czy ręczniki oraz inne rzeczy. Po zakończeniu prania w pralce pojawia się duża bryła poplątanego prania. Problem ten pojawia się często w przypadku kombinacji prześcieradeł i poszewek na kołdry, do wnętrza których trafiają skarpetki, bielizna oraz inne małe rzeczy. Następstwem tego może być niedoprane pranie. Wystarczy tylko jedna prosta czynność, żeby temu zapobiec.

Jak zapobiegać splątaniu prania

Prześcieradło wystaje z worka do prania bielizny

By oddzielić prześcieradło od reszty prania, włóż je do worka na bieliznę, a następnie do pralki. Pamiętaj, żeby nie przekraczać maksymalnej pojemności bębna, bo to właśnie to sprzyja m. in. plątaniu się prania. Pomiędzy praniem, a górną częścią bębna powinno zostać wystarczająco dużo miejsca na włożenie dłoni. W przeciwnym razie pralka może mniej wirować, a pranie pozostanie całkowicie mokre. Nie należy również wiązać węzłów itp. Guziki lub zamek błyskawiczny należy zapiąć przed praniem.

Ciekawostka
Pierz tylko te rzeczy, których łączenie ma sens – np. rzeczy prane w temperaturze 60°C, takie jak skarpetki, bielizna lub ręczniki. Aby uniknąć przebarwień, wszystkie rzeczy powinny pasować do siebie również kolorystycznie.

Jak prawidłowo suszyć prześcieradło

Prześcieradło suszy się rozwieszone na krzesłach

Po wypraniu prześcieradła zauważysz, że gumka w obszyciu utrudnia jego suszenie, powodując ściąganie się rogów i tworząc zmarszczki. Następstwem tego jest powolne suszenie, ponieważ powietrze nie cyrkuluje wystarczająco w tych obszarach. Dlatego też, jeśli prześcieradło ma wyschnąć szybko i równomiernie, musi być rozciągnięte na rogach. Można to zrobić na dużej stojącej suszarce do ubrań – ale najlepiej jest to robić tylko wtedy, gdy nie mamy nic innego do suszenia. Niezawodnym sposobem jest rozciągnięcie rogów prześcieradła na czterech krzesłach. Oparcia krzesłeł w każdym rogu prześcieradła zapobiegną ściąganiu rogów przez gumkę i ułatwią suszenie.

Jak złożyć prześcieradło z gumką?

złożone prześcieradło

Prześcieradło zostało wyprane i wysuszone, ale teraz pojawia się ostatnie, zwykle niedoceniane wyzwanie: złożenie prześcieradła, a następnie włożenie go do szafy bez zagnieceń. Niestety, gumka utrudnia zarówno suszenie, jak i składanie. Istnieje jednak prosta sztuczka, która przy odrobinie wprawy ułatwia to zadanie. Aby złożyć prześcieradło bez zagnieceń, należy chwycić je za dwa rogi i wsunąć każdy z nich w przeciwległy róg. Pełną instrukcję składania prześcieradła z gumką znajdziesz tutaj.

Możesz być zainteresowany:

Bett1 to go

Zapisz się do newslettera już teraz: Czekają na Ciebie nowości z bett1.pl, informacje o spaniu i loteriach.