logo Bett1 infoportal-titre.svg
facebook instagram
Infoportal >Poradnik

Roztocza kurzu domowego – niechciani lokatorzy

roztocza kurzu domowego

Roztocza kurzu domowego można znaleźć w każdym domu. Małe pajęczaki żyją w tapicerce, poduszkach, materacach i kurzu domowym. Ich naukowa nazwa Dermatophagoides, którą można przetłumaczyć jako “zjadacz skóry”, wynika z ich preferencji do złuszczonego naskórka, którego duże ilości znajdują się w naszych łóżkach. Niektórzy ludzie cierpią na alergię na roztocza, ale większość nie zdaje sobie sprawy z tego, że te mikroskopijne zwierzęta znajdują się w ich sypialniach.

Niechciane zwierzęta domowe

miejca w których chowają się roztocza kurzu domowego

Roztocza kurzu domowego należą do rodzaju roztoczy, podklasy pajęczaków. Osiągają maksymalny rozmiar 0,5 mm i mają jasną, prawie przezroczystą skórę, dzięki czemu pełzają niezauważone po naszych materacach, dywanach i kanapach. Wnikają również w tapicerkę mebli wypoczynkowych. Tych maleńkich stworzeń nie da się zaobserwować gołym okiem. Najchętniej żyją w pobliżu ludzi, gdyż złuszczony naskórek jest ich ulubionym pokarmem. Roztocza odżywiają się ponadto grzybem pleśni i włosami, a ich wymarzonym środowiskiem są ciepłe pomieszczenia o dużej wilgotności.

Każdy z nas wydziela około ćwierć litra wody poprzez pot i z wydychanym podczas snu powietrzem. Około połowa jest wchłaniana przez materac, dlatego właśnie tam żyje najwięcej roztoczy. Około dwóch milionów roztoczy w materacu nie jest rzadkością. Samo wyobrażenie może być obrzydliwe, jedank roztocza kurzu domowego są całkowicie nieszkodliwe dla większości ludzi. Długość życia roztoczy kurzu domowego wynosi zazwyczaj od 30 do 100 dni. W tym czasie samice składają do 80 jaj. Roztocza mogą przetrwać od kilku dni do kilku tygodni nawet w małosprzyjających warunkach.

To nie jest kwestia higieny

Roztocza kurzu domowego towarzyszą ludzkości od niepamiętnych czasów. Są powszechne również we współczesnych domostwach. Bez względu na to, jak dokładnie sprzątamy, roztoczy kurzu nigdy nie da się całkowicie wyeliminować. Do domu wnosimy je również na naszych ubraniach. Nawet nowy materac stanie się ich siedliskiem już po kilku dniach, gdy niepostrzeżenie przeniesiemy roztocza z kanapy do łóżka.

Alergia na roztocza kurzu domowego

Alergia - kobieta wycierająca nos

Same roztocza są w zasadzie nieszkodliwe dla ludzi, nawet tych z alergią, ale zawarte w ich odchodach substancje mogą wywołać reakcje alergiczne u niektórych osób. Alergenami są ponadto jaja oraz szczątki obumarłych roztoczy. Około 6 milionów ludzi w Polsce cierpi na alergię na roztocza kurzu domowego. Nieleczona może doprowadzić do astmy.

Zwalczanie roztoczy

Ulgę w alergii na roztocza kurzu domowego uzyskamy przede wszystkim poprzez wyeliminowanie zawierających alergeny wydalin roztoczy. Aby utrzymać ilość alergenów na stale niskim poziomie, należy zdziesiątkować populację roztoczy kurzu domowego w łóżku i meblach tapicerowanych. Aby zmniejszyć stężenie alergenów należy jednocześnie podjąć kilka środków zaradczych.

kobieta na materacu

Zadbaj o nieprzyjazny dla roztoczy klimat w sypialni: zmniejsz temperaturę do nieco poniżej 20 °C i wilgotność względną poniżej 60%. Nie zapomnij również o codziennym wietrzeniu pokoju, materaca i pościeli. Takie warunki w pomieszczeniu hamują rozwój i rozmnażanie się roztoczy. Jako barierę dla roztoczy i ich odchodów można również zastosować antyroztoczowe pokrowce ochronne na materac, kołdrę i poduszkę. Zaletą jest również zdejmowany i nadający się do prania pokrowiec na materac. Pościel należy zmieniać i prać co 14 dni, a zdejmowany pokrowiec na materac oraz poduszki i kołdry dwa do trzech razy w roku w temperaturze minimum 60°C, która zabije i skutecznie usunie alergeny. Dodatkowo raz w roku zleć profesjonalne czyszczenie materaca. W ciągu dnia w ubraniach zbiera się dużo martwego naskórka. Aby nie służył on jako pokarm dla roztoczy, nie należy rozbierać się w sypialni. W sypialni należy ponadto unikać dywanów, roślin i przytulanek.

W salonie roztocza kurzu nie stanowią aż tak dużego problemu, ale i tu należy walczyć z alergenami. Utrzymuj wilgotność względną poniżej 60% poprzez codzienne wietrzenie pokoju. Regularnie i dokładnie odkurzaj dywany i meble tapicerowane. Używaj odkurzacza z filtrem HEPA, który zapobiega rozpraszaniu alergenów w powietrzu. Twarde podłogi powinny być co tydzień przecierane wilgotnym mopem. Staraj się umieszczać książki i inne przedmioty, na których może się osadzać kurz, w zamykanych szafkach i unikaj otwartych regałów.

Czerwony odkurzacz na dywanie

Oczywiście ciężko jest zrealizować wszystkie z wymienionych punktów na raz, ale im więcej środków zostanie zastosowanych, tym większe prawdopodobieństwo życia bez objawów alergii. Według opinii ekspertów konsekwentne stosowanie powyższych rad może pomóc nawet połowie alergików żyć bez typowych objawów alergii, takich jak kaszel czy łzawiące oczy. Należy jednak skonsultować się ze specjalistą, aby upewnić się, że te objawy nie mają innej przyczyny.

Czy spray przeciw roztoczom ma sens?

Środek czyszczący i gumowe rękawiczki

Na rynku dostępne są środki chemiczne do zwalczania roztoczy kurzu domowego. Ich skuteczność jest jednak wątpliwa. Drzewo herbaciane i olejek neem są często wymieniane jako naturalne środki przeciwko roztoczom, a ich skuteczność wobec bakterii, pleśni czy roztoczy udowodniono wieloma tesatmi. Jednakże nie udowodniono skuteczności wobec roztoczy kurzu domowego. Olejki roślinne można wykorzystać do zrobienia sprayu na roztocza, którym należy spryskać materac i pościel. Nie należy jendak lekceważyć ryzyka i skutków ubocznych stosowania olejków roślinnych. Oprócz silnego zapachu, olejek z drzewa herbacianego w większych stężeniach może powodować alergie i egzemę przy kontakcie ze skórą. Jest również toksyczny dla zwierząt domowych.

Czy wiesz, że…
Każdy człowiek traci każdego dnia około 1-2 g martwego naskórka. Milion roztoczy kurzu domowego żywi się 1g naskórka przez około 1 tydzień. W ciągu nocy tracimy około 0,3 litra wody pocąc się i oddychająć. Około połowa z tego jest pochłaniana przez powietrze w pomieszczeniu, druga połowa zbiera się w pościeli i materacu. To sprawia, że roztocza kurzu domowego znajdują idealny klimat do życia w łóżku i szczególnie dobrze się tam rozmnażają. Aby utrzymać populację roztoczy na niskim poziomie używaj materaca z właściwościami oddychającymi. Roztocza kurzu lubią też zagnieżdżać się w książkach. Naturalnymi wrogami roztoczy kurzu domowego są zaleszczotek książkowy i rybik cukrowy, ale z pewnością nie chcesz ich mieć w swoim domu

Leczenie alergii na roztocza kurzu domowego

Leczenie medyczne alergii na roztocza kurzu domowego zawsze powinno być poprzedzone zwalczaniem roztoczy i tym samym zmniejszeniem ilości substancji uczulających. W wielu przypadkach prowadzi to do poprawy stanu zdrowia lub całkowicie eliminuje objawy. Jeśli to nie wystarczy, objawy alergii mogą zostać złagodzone lekami. W dłuższej perspektywie alergicy mogą odnieść korzyści z immunoterapii swoistej – zwanej również odczulaniem. Terapia ta koncetruje się bezpośrednio na przyczynach alergii. Przez okres około trzech lat osobie dotkniętej chorobą podaje się alergeny, które powodują jej objawy. W ten sposób organizm ma się przyzwyczaić do rzekomo niebezpiecznych substancji. Jeśli to się uda, układ odpornościowy produkuje mniej przeciwciał, które wywołują reakcję alergiczną. Po takiej terapii objawy zanikają lub występują w znacznie osłabionej formie. Długoterminowego sukcesu odczulania nie można jednak zagwarantować w każdym przypadku.

Możesz być zainteresowany:

Bett1 to go

Zapisz się do newslettera już teraz: Czekają na Ciebie nowości z bett1.pl, informacje o spaniu i loteriach.