logo Bett1 infoportal-titre.svg
facebook instagram
Infoportal >Ciekawostki o śnie

Zespół Kleinego-Levina

Śpiący mężczyzna

Zespół Kleinego-Levina nazywany jest potocznie również syndromem śpiącej królewny. Podobnie jak w bajce, osoby dotknięte tą chorobą zapadają w długotrwały sen. W ostrych fazach tego okresowo występującego zjawiska ludzie śpią nawet do 22 godzin na dobę. Taki stan może trwać miesiącami, a krótkie fazy czuwania często charakteryzują się dezorientacją.

Zespół Kleinego-Levina: co to takiego?

Chłopiec siedzący przy stole przeciera oczy ze zmęczenia - zespół kleinego-levina

Zespół dolegliwości, który nie został jeszcze w pełni zbadany, zawdzięcza swoją nazwę psychiatrze Williemu Kleine i neurologowi Maxowi Levinowi, którzy w latach 20. XX wieku udokumentowali liczne przypadki związane z masywnie zwiększonym zapotrzebowaniem na sen, które często występuje w połączeniu z zaburzeniami odżywiania lub zachowaniami hiperseksualnymi. Od lat 40. XX wieku zaburzenie to, występujące na całym świecie, nazywane jest zespołem Kleinego-Levina (w skrócie KLS).

Najczęściej dotknięci tym syndromem są nastoletni mężczyźni. Zespół Kleinego-Levina występuje jednak bardzo rzadko. Średnio odnotowuje się około dwa przypadki na milion osób. KLS jest klasyfikowany jako “choroba układu nerwowego”, jednak wciąż trwają spekulacje na temat jego dokładnych przyczyn. Często podejrzewa się podłoże genetyczne lub reakcje autoimmunologiczne organizmu. Napady zespołu Kleinego-Levina są z reguły poprzedzone infekcją. Skup się na profilaktyce i dobrej dokumentacji przebiegu choroby, jeśli cierpisz na KLS lub jesteś bliskim takiej osoby.

Jak zdiagnozować?

Badania neurologiczne

W przypadku podejrzenia zespołu Kleinego-Levina, ważne są szybkie konsultacje medyczne. Pomoże to w odróżnieniu innych chorób o podobnych objawach, takich jak padaczka, narkolepsja czy zespół przewlekłego zmęczenia.

Najlepsze wyniki można uzyskać za pomocą badań EEG w laboratorium snu lub za pomocą nakłucia lędźwiowego w celu zbadania płynu nerwowego. Ważnych informacji może również dostarczyć pobranie krwi. Znalezienie specjalistycznego gabinetu, głównie ze względu na trudną diagnostykę, może zająć trochę czasu. Wybór opcji terapeutycznych jest jednak coraz większy, a szanse na szybkie znalezienie pomocnego pomocy są obiecujące.

W prawie wszystkich przypadkach zespół Kleinego-Levina jest dolegliwością długotrwałą, ale jednocześnie przejściową. Senne fazy, występujące mniej więcej co 6 miesięcy, rozkładają się średnio na okres 10 lat. Często trwają one kilka dni, ale w pojedynczych przypadkach niestety nawet do kilku miesięcy. Na szczęście KLS zwykle ustępuje samoistnie. W grupie wiekowej powyżej 30 roku życia większość osób nie wykazuje już żadnych objawów. Niemniej jednak należy poważnie traktować zespół Kleinego-Levina, ponieważ towarzyszą mu również inne dolegliwości, które mogą stać się problematyczne.

Zespół Kleinego-Levina i jego konsekwencje

Kobieta rozciągająca się na łóżku

Powiedzenie, że ktoś ma zdrowy sen, nie dotyczy osób z zespołem Kleinego-Levina, ponieważ spędzają one w łóżku zdecydowanie więcej czasu, niż jest to uznane za zdrowe. Dodatkowo brak ruchu i leżenie w jednym miejscu zwiększają ryzyko powstania odleżyn. Osobom dotkniętym KLS poleca się zakup materaca przeciwodleżynowego. Jest to bardzo dobra opcja profilaktyczna, a materace takie są dostępne w różnych wersjach. Mogą one zmieniać rozkład nacisku lub tworzyć sprzężenie zwrotne z niewielkimi ruchami na powierzchni materaca, co zapobiega powstawaniu odleżyn.

Długotrwałe leżenie może mieć również negatywne skutki dla ważnych funkcji życiowych organizmu i dla mięśni. Skutecznym środkiem zaradczym jest lekka gimnastyka. Alternatywną opcją wspomagania krążenia mogą być proste ćwiczenia, takie jak chodzenie schodach lub krótkie spacery. Pokazuje to również, jak ważna dla chorej osoby może być obecność i wsparcie rodziny lub opiekuna.

Różnorakie formy zaburzeń

Dziecko cierpiące na brak apetytu, przebierające jedzenie na talerzu - zespół kleinego-levina

Jednym z objawów towarzyszących, o których należy pamiętać, jest komponent psychospołeczny. Osobom dotkniętym zespołem Kleinego-Levina często bardzo trudno jest utrzymać przyjaźnie lub związki. Również wydajność w szkole i pracy jest ograniczona, ponieważ nawet w fazach czuwania zespołowi Kleinego-Levina towarzyszą dysocjacje, a chwile na jawie są przeżywane “jak we śnie”. Po fazie sennej często trzeba intensywnie nadrabiać to, co zostało pominięte, a co może stać się również dodatkowym obciążeniem, i do tego niekorzystnie wpływać na rytm snu. Okres ten często charakteryzuje się więc bezsennością i zwiększonym stresem.

Skutki uboczne, takie jak zaburzenia odżywiania czy zachowania hiperseksualne, mogą mieć negatywne konsekwencje także w dłuższej perspektywie. Zaburzenia odżywiania często objawiają się w Syndromie Śpiącej Królewny jako zachcianki żywieniowe, ale mogą pojawić się również pod postacią utraty apetytu. Nadmierne spożywanie żywności w połączeniu z brakiem ruchu może prowadzić do otyłości. Ta z kolei wiąże się z innymi zagrożeniami, takimi jak zwiększone ryzyko wystąpienia cukrzycy oraz zwiększone obciążenie układu sercowo-naczyniowego. W takim przypadku należy się upewnić, że zawsze mamy pod ręką zdrowe przekąski.

Utrata apetytu i związane z nią powstrzymanie się od przyjmowania pokarmów może dodatkowo nasilić brak energii, tak charekterystyczny dla KLS. Zachowania hiperseksualne występujące równocześnie z dysocjacją mogą być zagrożeniem dla osób postronnych, ale często przejawiają się wyłącznie w postaci wzmożonej masturbacji. Choć jest to nieszkodliwe, to na dłuższą metę prowadzi do nadmiernej eksploatacji skóry. Szybką ulgę może przynieść tutaj zastosowanie maści na rany.

Dobra jakość życia z zespołem Kleinego-Levina

łóżko pośrodku sypialni

Przyjmując leki pomiędzy kolejnymi napadami możesz spróbować zapobiec kolejnemu. Jednocześnie należy zaznaczyć, że nie istnieje jeszcze żadna skuteczna terapia farmakologiczna. W niektórych przypadkach podanie kortyzonu podczas napadu może prowadzić do skrócenia fazy snu. Jako środek zapobiegawczy stosuje się również lit, który może jednak powodować silne napady senności, co w tym przypadku jest kontraproduktywne.

Również infekcje mogą mieć niekorzystny wpływ na rozwój Syndromu Śpiącej Królewn. Dlatego pomocne może być zwrócenie uwagi na dietę z pokarmami o działaniu przeciwzapalnym. Świeże owoce i warzywa są więc nie tylko zdrowszą opcją na zachcianki w trakcie napadu głodu, ale mogą być też dobrym rozwiązaniem profilaktycznym. Najlepiej całkowicie zrezygnuj ze spożywania alkoholu, jeśli cierpisz na zespół Kleineg-Levina.

Jakość życia osób cierpiących na zespół Kleinego-Levina mogą poprawić również terapie behawioralne. Mają one na celu uporządkowanie codziennej rutyny, co przynosi korzyści zarówno w trakcie, jak i poza napadem. Ważną rolę w radzeniu sobie z zespołem Kleinego-Levina w trakcie i po napadach odgrywa również dom. Efekt powrotu do zdrowia we własnej sypialni jest zwykle lepszy niż podczas pobytu w szpitalu lub w placówce opiekuńczej. Dlatego należy sprawić, aby dom był miejscem dobrego samopoczucia, a własny pokój miejscem odosobnienia z dobrymi warunkami do spania.

Możesz być zainteresowany:

Bett1 to go

Zapisz się do newslettera już teraz: Czekają na Ciebie nowości z bett1.pl, informacje o spaniu i loteriach.