logo Bett1 infoportal-titre.svg
facebook instagram
Infoportal >Glosariusz

Materac dziecięcy 60×120 cm: materac do łóżka dziecięcego

Łóżeczko w pokoju dziecięcym. Na łóżeczku leży materac 60x120 cm z odsłoniętym rdzeniem.

Materac dziecięcy 60×120 cm to najmniejszy wariant wśród materacy do łóżka niemowlęcego i dziecięcego. Tylko materace do kołysek oraz przystawianych łóżeczek bocznych mogą być jeszcze mniejsze, ale to wiąże się również z ich krótszą żywotnością czy też okresem ich użytkowania. W przypadku materaca dziecięcego o wymiarach 60×120 cm postawiliśmy przede wszystkim na bezpieczeństwo i higienę.

Bezpieczny sen dziecka na materacu 60×120 cm

Materac dziecięcy 60×120 cm musi spełniać szereg kryteriów, aby noworodki, niemowlęta i maluchy spały na nim bezpiecznie. Dobry materac dziecięcy 60×120 cm musi również sprostać szybko zmieniającym się wymaganiom, stawianym mu przez zwiększające się możliwości, jak również umiejętności fizyczne i psychiczne niemowląt.

1. Bezpieczne i ergonomiczne leżenie

Materac 60x120 cm na którym leży niemowlę w żółtym ubranku.

Szczególnie w pierwszych miesiącach życia ważne jest, aby główka dziecka nie zapadała się zbyt głęboko w materac. Tylko w ten sposób można zminimalizować zator oddechowy i wynikające z niego ryzyko wystąpienia zespołu nagłej śmierci niemowląt. W celu zapewnienia bezpiecznej pozycji główki dziecka (również gdy dziecko leży na brzuchu), Niemiecki Instytut Normalizacyjny (DIN) opracował tzw. test kulkowy dla materacy dla noworodków i małych dzieci.  Materac dziecięcy o wymiarach 60×120 cm spełniający tę normę posiada certyfikat DIN EN 16890.

WAŻNE: Aby zmniejszyć ryzyko niewydolności oddechowej i przegrzania, zaleca się nie używać pościeli dla dzieci. Poduszki i koce dziecięce mogą zasłaniać drogi oddechowe, co mogłoby prowadzić do uduszenia się dzieci o nierozwiniętej jeszcze sprawności ruchowej. Dlatego przez pierwsze dwa lata życia należy pozwolić niemowlętom spać wyłącznie w śpiworku dziecięcym.

W ciągu pierwszego roku życia środki ciężkości ciała u dzieci ulegają ciągłym zmianom, ponieważ kształtuje się wtedy podwójna krzywizna S kręgosłupa. Dobry materac dziecięcy musi zapewniać dobre podparcie na wszystkich etapach rozwoju.

2. Wzmocnione brzegi

Małe dziecko skaczące po materacu.

Kolejną zaletą materaca dziecięcego 60×120 cm są jego wzmocnione brzegi. Są one wykonane z twardszej pianki, która sprawia, że dzieci mniej zapadają się stojąc na krawędzi materaca. Chroni to kończyny przed ześlizgiwaniem się lub wsuwaniem pomiędzy krawędzie łóżka, jego poręcze, szczebelki i materac. Wzmocnione krawędzie wspierają ponadto pierwsze próby stania i chodzenia maluchów. Dzieci myślą i zachowują się niekonwencjonalnie, dlatego wszystkie boki materaca mają wzmocnione brzegi.

3. Brak małych części, które mogłyby zostać połknięte

Materac dziecięcy 60x120 cm. Suwak zamka błyskawicznego pokrowca.

Małe części, które mogą zostać połknięte, stanowią duże zagrożenie dla niemowląt i małych dzieci, które wciąż wykorzystują wszystkie swoje zmysły do poznawania otoczenia. Pokrowiec na materac z możliwością prania to świetna sprawa, jednak zamek błyskawiczny może stanowić potencjalne zagrożenie bezpieczeństwa dla Twojego malucha. Daltego tak ważnym jest, by zamek błyskawiczny był odpowiednio zabezpieczony (schowany) oraz by posiadał odczepiany suwak, który można schować z dala od dziecka. Również wszelkiego rodzaju metki powinny znajdować się wewnątrz materaca lub powinny być mocno zszyte z materacem.

Dla dzieci w jakim wieku przeznaczony jest materac dziecięcy 60×120 cm?

Materac dziecięcy 60x120 w łóżeczku, a na nim śpiące niemowlę.

Materac dziecięcy 60×120 cm może być używany od momentu narodzin, aż do momentu osiągnięcia przez dziecko wzrostu około 100 cm, czyli pomiedzy 2,5 a 4,5 rokiem życia. Jeśli dziecko osiągnie wzrost 100 cm, należy się rozejrzeć za nowym materacem, który zapewni wystarczającą przestrzeń, również pod kątem ruchu. Innym aspektem jest rodzaj łózeczka, w którym śpi Twoje dziecko. O ile łóżeczko ze szczebelkami może uchronić niemowlęta i dzieci przed wypadnięciem, o tyle niewyciągalne szczebelki przeszkadzają mobilnym maluchom ograniczając ich swobodę ruchów. niewyjmowanych pałąków łóżeczka. Dlatego też jeszcze przed zakupem zastanów się, do jakiego wieku i do jakich celów powinno nadawać się przyszłe łóżeczko dla Twojego dziecka.

Z jakiego materiału wyprodukowany jest materac dziecięcy 60×120 cm?

Rożne materiały, z których może być wyprodukowany materac.

Materace dziecięce 60×120 cm produkowane są z różnych materiałów. Niektórzy rodzice wybierają materiały naturalane, takie jak kokos, ponieważ zakładają, że są one mniej zanieczyszczone. Ale podobnie jak niskiej jakości materiały syntetyczne, również te naturalne mogą być zanieczyszczone w procesie produkcji lub jeszcze podaczas upraw. Certyfikaty, takie jak Oeko-Tex® Standard 100 potwierdzają, że wykorzystane materiały zostały przetestowane pod kątem zawartości substancji szkodliwych. Materiały syntetyczne mają tę przewagę nad naturalnymi, że mogą być produkowane specjalnie pod dane potrzeby, podczas gdy naturalne materiały na materace są wybierane na podstawie ich właściwości. Materac dziecięcy 60×120 cm został wyprodukowany z pianek skomponowanych tak, by łączyć w sobie właściwości ergonomiczne z trwałością i najlepszym klimatem snu dla Twojego dziecka.

W domu i w podróży: materac do łóżeczka turystycznego 60×120 cm

Materac dziecięcy 60x120 cm w łóżeczku podróżnym, w którym leży niemowlę.

Materac 60×120 cm spotykamy nie tylko w domach w łóżeczkach dziecięcych i niemowlęcych. Ten poręczny rozmiar jest również popularny w przypadku składanych łóżeczek, które można szybko złożyć i zabrać ze sobą. Dzięki swoim rozmiarom materac do łóżeczka turystycznego 60×120 cm z łątwością zmieści się również w bagażniku lub, w zależności od grubości, może być zwinięty i przyczepiony do plecaka podróżnego.

Do kiedy używać?
Z reguły – również w przypadku materacy dla dorosłych – obowiązuje następująca zasada: materac powinien być dłuższy o około 15-20 cm od naszego ciała. Materac dziecięcy 60×120 cm może być więc bez problemu używany dla dzieci o wysokości do ok. 100 cm. Statystycznie wysokość ta osiągana jest między 2,5 a 4,5 rokiem życia.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
W przypadku materaca dziecięcego największym priorytetem powinno być bezpieczeństwo dziecka. Żeby uniknąć niebezpiecznych problemów z oddychaniem, główka dziecka nie powinna zapadać się zbyt głęboko w materac. Ponadto materac powinien posiadać wzmocnione brzegi, żeby łatwić dziecku pierwsze próby wstawania i chodzenia, jak również wchodzenia i wychodzenia z łóżeczka.

Jak rozpoznać dobry materac dziecięcy?
Dobry materac dziecięcy 60×120 cm charakteryzuje się szczególnym bezpieczeństwem produktu i jest dosyć twardy, dzięki czemu zapewnia ergonomicznie korzystną pozycję podczas leżenia i zapobiega zbyt głębokiemu zapadaniu się relatywnie ciężkiej główki dziecka w materac. Ponadto powinien on spełniać normę testową DIN 16890. Dodatkowo wzmocnione krawędzie pomagają chronić przed wypadkami, gdy dziecko staje się bardziej mobilne. Za szczególnie higieniczne uważa się materace dziecięce z pokrowcami, które można prać w temperaturze 60°C.

Możesz być zainteresowany: