logo Bett1 infoportal-titre.svg
facebook instagram
Infoportal >Poradnik

Pokrowiec na materac: Funkcjonalny i miły w dotyku

Pokrowiec na materac z widocznym zamkiem błyskawicznym

Pokrowiec na materac jest podstawową częścią materaca i spełnia kilka zadań. Po pierwsze chroni trzon materaca. Po drugie wpływa na temperaturę w jego wnętrzu i spełnia ważną funkcję higieniczną. Przed użyciem materaca należy powlec go prześcieradłem.

Jakie wymagania powinien spełniać pokrowiec na materac?

Wnętrze materaca

Istnieje wiele rodzajów materacy. Np. piankowe, żelowe, sprężynowe czy kieszeniowe. Wszystkie one bardzo różnią się od siebie, szczególnie jeśli chodzi o ich trzon. Każdy ma również swoje wady i zalety, zależnie od wypełnienia i od sposobu wykończenia. W odróżnieniu od trzonu, pokrowiec zawsze musi spełniać te same wymagania.

Ważnym jest, by materac był otoczony miękką powłoką, która jest zarazem oddychająca i higieniczna. Poza tym pokrowiec powinnien być ściągalny, co niestety nie zawsze jest faktem. W niektórych materacach pokrowiec jest pikowany bezpośrednio do tapicerki, co prowadzi na dłuższą metę do problemów higienicznych, gdyż w takim przypadku nie można go wyprać. Są one higienicznie czyste, podobnie jak prześcieradło i pościel, dopiero po praniu w temperaturze 60°C.

Pokrowce na materace nie muszą być jednak prane tak często, jak prześcieradła czy pościel. Zwykle wystarczy je wyprać cztery razy do roku. Ponieważ są one z reguły szybkoschnące, suszenie w suszarkach bębnowych nie jest konieczne. Pokrowcy nie trzeba również prasować.

Pokrowiec na materac rozwieszony so suszenia

Pokrowcem, który spełnia wymienione wymagania, jest funkcjonlany pokrowiec HyBreeze®, którym jest pokryty nasz materac. Elastyczna tkanina, z której wyprodukowany jest pokrowiec, szybko odciąga wilgoć, dzięki czemu daje przyjemne uczucie suchości. Dzięki zamkowi błyskawicznemu łatwo jest ściągnąć pokrowiec i znowu go założyć. Ponieważ HyBreeze® jest szybkoschnący, można go użyć prawie zaraz po wypraniu. Więcej informacji o tym innowacyjnym materiale znajdziesz tutaj.

Wskazówki dotyczące testowania pokrowca do materaca

Podczas testowania zwróć uwagę na to, by pokrowiec dokładnie przylegał do materaca, i mimo to był łatwo ściągalny. W idealnym przypadku pokrowiec powinien dać się otworzyć i zamknąć przy pomocy zamka błyskawicznego. Najlepiej, gdy można go rodzielić na dwie części – w ten sposób można go optymalnie wyprać i ponownie założyć.

Po bokach niektórych materacy znajdują się uchwyty, które mają na celu ułatwienie obracania materaca. Nie nadają się one jednak do jego przenoszenia. Jeśli jeden z uchwytów się zerwie, można wymienić pokrowiec. Również z tego powodu poleca się korzystanie z produktu, który posiada zdejmowany pokrowiec. Wysokiej jakości materace, takie jak materac BODYGUARD®, zostały zaprojektowane tak, by nie było potrzeby ich obracać. Możesz samemu zdecydować, czy wolisz spać na bardziej miękkiej lub twardszej stronie.

Ważnym aspektem pokrowca materaca jest również fakt przetestowania na substancje szkodliwe. Co prawda dzięki prześcieradłu mamy dodatkową powłokę, która znajduje się pomiędzy naszym ciałem a pokrowcem, ale mimo wszystko nasze ciało jest w kontakcie z materacem przez wiele godzin. Przed zakupem powinno się zwrócić uwagę na to, by materac miał oznaczenie, że spełnia normy ekologiczne, takie jak np. Oeko-Tex®. Z takim certyfikatem możemy być pewni, że materiały, które posłużyły do produkcji materaca, nie zawierają żadnych substancji szkodliwych.

Duży wybór pokrowców dla indywidualnych potrzeb

Różne materiały na pokrowiec na materac

Pokrowce materaca mają zdecydowany wpływ na uczucie podczas leżenia. Do tego istnieją przeróżne materiały i sposoby wykończenia. Cel to optymalne połączenie wygody i funkcjonalności. Tak jak kiedyś bardzo popularne były pokrowce z tkanin tkanych, tak teraz coraz popularniejsze są tkaniny dziane. Ich zaletą jest to, że są elastyczne i dają się lepiej dopasować do trzonu materaca.

Wady i zalety materiałów

HyBreeze®: innowacyjny pokrowiec funkcjonalny, który posiada zalety poliestru i zapewnia uczucie miękkości podczas leżenia. Struktura 3D, która znajduje się pod powierzchnią materiału, zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza. Jest ponadto łatwy w pielęgnacji, szybkoschnący i wytrzymały.

Welur: Tkaniny welurowe zachwycają gładkością, miękkością oraz swoimi szybkoschnącymi właściwościami. Produkt niższej jakości może mieć wpływ na przemieszczanie się prześcieradła.

Frotte: Tkanina używana do wyrobu ręczników i pościeli, nadaje się również na pokrowce na materace. Charakteryzuje się dużą chłonnością i jest łatwa w pielęgnacji. Jednak jej szorstka powierzchnia może być również odbierana jako nieprzyjemna w dotyku.

Jersey: Tkanina jersey jest uważana za idealny materiał do użytku przez cały rok. Jersey jest dostęny jako włókno naturalne lub w mieszankach tkanin. Jego właściwości materiałowe mają również zastosowanie w produkcji pokrowców materacy: tkanina jersey jest zarówno wytrzymała, jak i elastyczna. Dobrze dopasowuje się do materaca i indywidualnych cech leżenia. Jest również bardzo łatwa w pielęgnacji i może być często prana w wysokich temperaturach.

Lyocell: Włókno celulozowe jest miękkie w dotyku i dobrze odprowadza wilgoć. Lyocell jest uważany za bardziej chłonny niż bawełna. Jako pokrowiec materaca ma tę zaletę, że jest również bardziej odporny na roztocza niż inne tkaniny. Materiał świetnie nadaje się dla osób, które obficie pocą się podczas snu.

Tkaniny mieszane: Tkaniny mieszane to tkaniny, które są mieszanką kilku materiałów. Takim przykładem jest powszechnie spotykana mieszanka poliestru i bawełny. W przypadku pokrowców na materace wykonanych z tkanin mieszanych szczególnie ważne jest, aby były one wysokiej jakości i mogły być prane w wysokich temperaturach.

Drelich: Tkanina drelichowa, często wykonana z bawełny lub wiskozy, uważana jest za wyjątkowo wytrzymałą i trwałą. Produkty drelichowe mogą być rozwiązaniem dla osób, które preferują twardą powierzchnię do spania. Pokrowce te są pikowane do trzonu materaca, co stanowi problem higieniczny, ponieważ pokrowca nie można w takim przypadku zdjąć i wyprać.

Opcje dla alergików

Grafika z rozpiętym częściowo pokrowcem na materac

Alergicy powinni zachować szczególną ostrożność przy zakupie pokrowców na materace. Oprócz konwencjonalnych pokryć oferowane są również tzw. pokrowce antyroztoczowe, które chronią pościel i prześcieradło przed roztoczami. Pokrowce na materace zwykle nie są tak bardzo narażone na roztocza jak pościel, ale rónież tam mogą się one gromadzić. Pokrowiec ochronny może uniemożliwić roztoczom przedostanie się do wnętrza materaca i migrację z powrotem na jego powierzchnię, jeśli już się dostaną do wewnątrz, zamykając, praktycznie zamykając je w ciasno splecionych włóknach.

Ważne jest, aby przed zakupem dobrać pokrowiec antyroztoczowy o odpowiednim rozmiarze. Tylko jeśli format jest dobrze dopasowany do pokrowca materaca, uczucie leżenia pozostanie przyjemne. Należy również upewnić się, że dodatkowy pokrowiec można prać w temperaturze 60°C.

Pokrowiec na materac w połączeniu z innymi produktami

Prześcieradło na materacu

Według uznania materac może być przykryty zwykłym pokrowcem, pokrowcem antyroztoczowym, topperem oraz prześcieradłem na gumce. Należy jednak pamiętać o odpowiedniej cyrkulacji powietrza. W przeciwnym wypadku może zaistnieć ryzyko powstawania pleśni.

Rodzaje pokrowców do materaca
Klasyczne pokrowce materacy były tkane. Obecnie jednak na popularności zyskują pokrowce z dzianiny, gdyż są one znacznie bardziej elastyczne. Do najczęściej używanych materiałów należą: frotte, welur, jersey i lyocell. W pokrowcu materaca BODYGUARD® zastosowano innowacyjny materiał funkcjonalny HyBreeze®, który został stworzony z poliestru.
Który pokrowiec na materac jest najlepszy?
Dobry pokrowiec na materac powinien być dobrze dopasowany do materaca. Z drugiej strony musi dawać się łatwo ściągnąć i nadawać się do prania w temperaturze 60°C. Dobre pokrowce do materacy są oddychające i przyjemne w dotyku. Jako materiał poleca się tu np. poliester. Jest niezwykle elastyczny, posiada wybitne właściwości oddychające i jest łatwy w pielęgnacji.
Ile kosztują pokrowce do materacy?
Koszty zależą od rozmiaru materaca. W przypadku popularnego rozmiaru 140×200 cm należy się liczyć z wydatkiem pomiędzy 150 a 450 PLN. Jednak na rynku spotkamy też produkty o wiele droższe, np. w przypadku większych lub niestandardowych rozmiarów. W każdym przypadku poleca się jednak zainwestować w wysokiej jakości materac, gdyż jest on często wyposażony w wytrzymały i funkcjonalny pokrowiec.

Możesz być zainteresowany:

Bett1 to go

Zapisz się do newslettera już teraz: Czekają na Ciebie nowości z bett1.pl, informacje o spaniu i loteriach.